Kółko teatralne 4-6

            „Pokonać swój wstyd” – oto główne założenie przyświecające działalności kółka teatralnego w naszej szkole.

            Każde publiczne wystąpienie wiąże się ze stresem, z obawą, jak zostaniemy odebrani, czy nie wyśmieją mnie ci, którzy mnie oglądają. Z takimi wątpliwościami zmagają się niemal wszyscy, a szczególnie uczniowie. Dlatego na zajęciach kółka próbujemy uczyć się, jak się nie wstydzić, kiedy występujemy przed jakąś publicznością.

            Na spotkaniach kółka, które odbywają się co tydzień, ćwiczymy różne umiejętności. Odgrywamy różne role, czasami dość dziwne (np. pokaż wysychającą rzekę). Przed gronem kolegów uczestniczących w zajęciach uczymy się, jak pokonać wstyd, który może ograniczać zachowania na scenie. Doskonalimy umiejętności w zakresie prawidłowej artykulacji, ćwiczymy dykcję. Uczymy się mówić tak, aby być słyszanym.

            Ale przede wszystkim wspólnie tworzymy scenariusz spektaklu, który później wystawiamy. Kiedy jest już gotowy (i każdy z uczestników poznaje swoją rolę), mozolnie przeprowadzamy próby, by wreszcie przed publicznością zaprezentować to, co przygotowaliśmy.

            Jak pokazują moje doświadczenia, uczestnictwo w zajęciach kółka pomaga przezwyciężać lęk przed publicznymi wystąpieniami, uczy dyscypliny i pomaga ćwiczyć pamięć.

            A młodzi aktorzy mają nie znać słowa „wstyd”, bo na scenie, w spektaklu, trzeba trochę szaleństwa. I mam nadzieję, że tego nasi uczniowie na kółku się nauczą.

                                                                                                                      Ryszard Kijak

                                                                                                                     (opiekun kółka)